Zamki do bram

Zamki do furtek

Zamki do furtek mają inną budowę niż zamki do bram

groty do ogrodzeń

Zamki do furtek, a zamki do bram

W Polsce coraz większą wagę przywiązuje się do ogrodzenia i zabezpieczenia posesji. Ogrodzenie jest dla domu tym, czym rama dla obrazu. Dom o charakterze rezydencjonalnym może otaczać ogrodzenie z bramą zdobioną w rozety kute ręcznie, groty do ogrodzeń lub inne ozdoby kute. Brama i furtka to nie tylko eleganckie wejście na posesję. Warto zadbać bo to by kupić dobre zamki do furtek i zamki do bram by posesja była dobrze zabezpieczona przed nieuprawnionym wejściem na jej teren. Zazwyczaj jest to najsłabsze ogniwo w systemie zabezpieczającym przed złodziejami.

Wybór zamka - na co zwrócić uwagę

Zamek, który rzeczywiście ma chronić, powinien być dobrej jakości i mieć antywłamaniowe zabezpieczenia. Wiąże się to z odpowiednim certyfikatem. Ważny jest materiał, z którego został wykonany. Tanie, tandetnej jakości zamki, bardzo szybko korodują pod wpływem czynników atmosferycznych, a w zimie często zamarzają. Dobrej jakości zamki do bram i furtek powinien być wykonany ze stali nierdzewnej o mniejszej zawartości żelaza. Nie bez znaczenia jest też wybór klamki, gałki i szyldu, które muszą zapewniać wygodne zamykanie i otwieranie. Do tego nie ulegać zbyt łatwo korozji. Wybierając zamek koniecznie trzeba pytać o gwarancje producenta.

Jakie zamki wybrać?

Najczęściej stosowane zamki do furtek i bram to zamki wpuszczane, samozatrzaskowe, pasujące do profili słupków o szerokości 40 mm. Bardzo istotne znaczenie ma zastosowana w zamku wkładka bębenkowa oraz zaczep do słupka. Nowoczesne zamki wpuszczane są wyposażone w elektro zaczep. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie jest możliwe otwarcie furtki metodą przełożenia ręki na drugą stronę przez puste przestrzenie w jej konstrukcji. Do furtek oraz do bram przesuwnych, w których brama zatrzaskuje, można zastosować zamek hakowy.

Zamki elektromagnetyczne

Coraz częściej w furtkach stosowane są zamki elektromagnetyczne, połączone z domofonem. Dzięki temu furtkę można otworzyć bez konieczności wychodzenia z domu. Innym sposobem są zamki nawierzchniowe, które charakteryzuje dłuższa żywotność od zamków wpuszczanych i ze względu na dłuższe rygle są od nich bezpieczniejsze. Bramy i furtki (w zdecydowanej większości należące do firm) zabezpieczane są także zamkami kodowanymi. Montując je trzeba zadbać o zabezpieczenie klawiatury przed wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowym zabezpieczeniem może być rygiel lub zasuwa do bram. Stabilizują one bramę i zapobiegają jej samoistnemu otwarciu np. przez wiatr.

groty do ogrodzeńozdoby kutezamki do furtekzamki do bramzamki wpuszczanezamek hakowy

Powiązane wpisy

Groty do ogrodzeń

Groty do ogrodzeń ozdobią każdy metalowy płot

Elementy kute do ogrodzenia

Jakie elementy kute są przydatne do budowy płotu?

Rygiel do bramy czy zamek

Co jest lepsze? Rygiel do bramy czy solidny zamek?

Zamek hakowy - zastosowanie

Jakie zastosowanie ma zamek hakowy